pinkunicorn skrev:Har vi så tajta gränser för utrymme? Jag har svårt att tänka mig att det skulle bli några våldsamma mängder data om svenska kongresser.
Det är inte jättetajt, men om vi säger så här, att forumet upptar i trafik och lagring 30 % av kapaciteten och de redan varit på mig för att servern får för många träffar från sökmotorspindlar... (iofs har de rätt, varför Googlebot måste indexera samliga 500 sidor i forumet tre gånger i veckan förstår jag inte - eller det gör jag, men att det belastar servern när spindeln är igång, det förstår jag mycket väl).
Det nuvarande hotellet kostar bara 100 kr om året för att jag ska kunna betala det ur egen ficka och vi slippa bry oss om finansiering. Det räcker med att fem- eller tiodubbla den siffran och fixa finansieringen så hittar vi garanterat en lösning som räcker och blir över. Det är inte dyrt, men så billiga lösningar som det nuvarande webbkontot räcker inte riktigt.