Jacques skrev:Det är så att Hennes Kungliga Höghet Drottningen när en önskan att få ägna sig åt vittert samkväm med en grupp skönandar hämtade från svensk fandom. Det kommer att ske under en nio rätters supé i lantligt men garanterat ståndsmässig miljö.
Nu kommer vi till själva bryderiet: Hur ska jag hantera bordsplaceringsfrågan?
I det aktuella sammanhanget torde det vara en självklarhet att de mest hedersamma platserna ska tillfalla de fans som står högst i rang.
De som kommer att inbjudas har titlar som t.e.x. trufan, neofan, BNF, letterhack, fan, fanne. De som vill delta kommer att ombes sända in vidimerat fanniskt curriculum vitae. Av respektive CV ska bland annat framgå antal år av fannisk aktivitet, antal avverkade cons, antal utgivna fanzines, antal bidrag till fanzines och eventuella utgivna sf böcker.
Hur ska jag rangordna de fanniska titlar som kan förekomma? Hur väger olika slag av fanac mot varandra och hur väger aktiviteter i förhållande till titel?
Käre Jacques. I all fannisk aktivitet är det centralt att alla fans får tillfälle att träffa GoH eller motsvarande (HKHD i detta fall) i lika stor utsträckning. Alla platser är de mest hedervärda. Därför bör du ordna bordsplaceringen på samma sätt som på pubmöte eller kongressbankett - alla byter plats med jämna mellanrum, så att HKHD får en chans att samspråka med alla under trevliga former. Tänk på att även den enklaste fjortisfan eller fanne om några månader kan ha blivit en ny John-Henri Holmberg eller Ahrvid Engholm. Det där med bordsplaceringen ordnar sig nog självt, ska du se. Tänk bara på att informera HKHD i förväg om hur vi fans fungerar. Och glöm inte att ge HKHD skyddsdräkt ifall hon vill göra några oneshots under kvällens lopp!
med vänlig hälsning,
B Beccarii