Nu är det bara några veckor kvar tills festivalen börjar. Det kommer att finnas roliga diskussioner, en fantastisk bal, en mångfaldig marknad, och mycket, mycket mer. Det viktigaste är dock gästerna – både du som köper medlemskap och sitter i publiken, och våra inbjudna gäster som delvis kommer att åka en lång väg bara för att vara med diskussionerna, paneler, och intervjuer. Runt jultiden har vi redan presenterat våra hedersgäster. Nu vill vi också föreställa Nene Ormes, Elin Holmerin, Karin Tidbeck, Anders Blixt, och Steven Savile. Så att du har ännu mer att se fram emot.
En ny sak i mitt liv: munspel. För något år sedan började jag lära mig spela munspel (till mina grannars stora förfäran) och det håller jag fortfarande på med. Att lära mig alltså.
En sak jag önskar skulle komma tillbaka från förr: hattar. Vaför har folk så lite hattar nuförtiden? Det är det perfekta sättet att visa sin personlighet, att göra en poäng och avrunda en outfit.
Saker som får mig att gnissla tänder: simpla grammatikfel i tryckt text, folk som inte visar tecken i trafiken, oartighet.
Saker som ger mig en varm känsla: vänlighet mellan främlingar, när människor sjunger tillsammans (fast då gråter jag vanligen också).
Favoritdrink: Pina Colada, eller Pimm’s! Och vatten förstås, gärna svenskt, direkt ur kranen (och vid ett par minnesvärda tillfällen direkt ur vattendraget).
Ett avgörande ögonblick i livet: första gången inne i den stora pyramiden i Giza. En makalös känsla på en plats jag läst om och drömt om sedan jag var tre år gammal. Höjden på min förfelade arkeologkarriär skulle jag nog säga, och ett ögonblick då jag var nöjd med att vara i nuet och inte någon annan stans.